nOt4yOu

Wszystko o grach online i nie tylko

Forum nOt4yOu Strona Główna -> OGame -> FAQ: Galaktyka, planety i księżyce, kolonizacja
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
FAQ: Galaktyka, planety i księżyce, kolonizacja
PostWysłany: Czw 2:28, 28 Lip 2005
Striker
Moderator

 
Dołączył: 28 Lip 2005
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Holandia





GALAKTYKA



Jak wyglada Uniwersum w OGame?
Wszechswiat sklada sie z 9 galaktyk. Kazda ma 499 ukladow slonecznych. Kazdy uklad ma 15 planet. Zatem mamy ponad 65000 planet do zasiedlenia. Kazdej galaktyce, ukladowi i planecie przypisany jest numer. Przyporzadkowane numery skladaja sie na wspolrzedne planety. Współrzędne planety są postaci GG:UU:PP, gdzie GG to numer galaktyki, UU numer układu a PP numer planety.


Czym się różni jedno Universum od drugiego?
Każde Universum to odrębny wszechświat, pomiędzy którymi nie ma żadnej komunikacji, gdyż umieszczone są na różnych serwerach. Różnią się głównie czasem istnienia (najstarsze jest U1, najmłodsze to z największym numerem) oraz graczami, którzy na nich grają. Wszystko pozostałe jest takie samo.


Czy poruszanie sie odbywa sie po linii? To znaczy, ze zeby dostac do ukladu 2:499 z ukladu 1:1 musze przeleciec przez wszystkie uklady i planety dwoch galaktyk?
Chociaz wydaje sie, ze calosc ustawiona jest w linie to w rzeczywistosci poruszanie sie wyglada inaczej. Jesli lecisz do innego ukladu niz twoj musisz zaplacic i poczekac na dotarcie do tego ukladu, natomiast nie wazne jaka wybierzesz planete wewnatrz tego ukladu. To samo dotyczy galaktyki tzn. jesli wybierzesz galaktyke inna niz twoja musisz poczekac i zaplacic za dotarcie tylko do tej galaktyki i nie jest wazne jaki uklad w niej wybierzesz. Jesli chodzi o poruszanie sie wewnatrz wlasnego ukladu lub wewnatrz wlasnej galaktyki to panuje regula: im dalej od ciebie tym dluzej bedziesz leciec i tym wiecej wydasz deuteru.


Czy za przeglądanie galaktyki trzeba płacić?
Tak, za każdym razem za 1 obejrzany układ płaci się 10 deuteru. Klikając na zakładkę Galaktyka ujrzysz swój układ. U góry masz proste narzędzia do przeglądania układów.


Mam 10 deuteru i nie moge obejrzec Galaktyki. Dlaczego?
Trzeba troche poczekac, przy 11 deuteru pewnie juz bedziesz mogl obejrzec Galaktyke. Powodem sa tutaj zwykle opoznienia miedzy wydobyciem, naliczaniem w liczniku, a przekazywaniem informacji na serwer.


Chce znalezc kolege w galaktyce? Jak moge to zrobic bez wydawania duzej ilosci deuteru?
Zamiast szukania go za pomoca zakladki "Galaktyka" lepiej wez zakladke "Szukaj". Wpisz nick swojego kolegi. Gdy system go wyszuka obok jego nicka pojawia sie wspolrzedne jego macierzystej planety. Wystarczy kliknac na te wspolrzedne i pojawi sie jego uklad. Stracisz wtedy tylko 10 deuteru na obejrzenie tego ukladu, podczas gdy przy zwyklym przeszukiwaniu (kazdy uklad=10 deuteru) moglbys stracic znacznie wiecej.


Dlaczego przy planetach niektórzy mają nicka pokolorowanego na zielono lub czerwono, inni na biało lub też na niebiesko (fioletowo)?
"Zieloni" gracze, to ci którzy są chronieni przez "noobprotection" i nie możesz ich atakować. "Czerwoni" gracze są dla ciebie za silni - to oni widzą ciebie jako "zielonego". "Biali" gracze to ludzie na twoim poziomie. Dodatkowo "niebieski" (fioletowy) gracz to taki, który poszedł na urlop i nie można go atakować.


Niektórzy gracze przed swoim nickiem mają zielone napisy w kwadartowych nawiasach. Co to jest?
Jest to TAG (czyli skrót nazwy) sojuszu. Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony na stronę tego sojuszu. Jeżeli sojusz nie posiada żadnej strony zostanie wyświetlony jedynie komunikat "Nie masz do tego wystarczających uprawnień!To niemożliwe". Więcej o sojuszach w FAQ: Komunikacja, sojusze, punkty i urlop.


Co oznacza literka T przy pozycji planety?
Oznacza to, ze przy planecie dryfuja szczatki zniszczonych flot. Gdy najedziesz kursorem na T i poczekasz, pojawi ci sie ile surowcow lata w przestrzeni. Inne litery to R (stacja ksiezycowa), M (ksiezyc) oraz A (asteroidy - opuszczona planeta).


Czy te szczątki można jakoś zebrać?
Tak służy do tego recykler. Statek ten jest dość wolny ale ma dużą pojemność (20k). Przy wysyłaniu go na dryfujące szczątki należy wpisać współrzędne planety, przy której się znajdują i zmienić w rozwijanym menu z Planeta na PZ (Pola Zniszczen). Więcej szczegółów na temat recyklera można znaleźć w FAQ: Statki i floty, wywiad, walka i handel (np. w pytaniu Do czego dokładnie służy recykler? Jak go wysyłać na misję?).


Co oznaczają ikonki po prawej stronie planety?
Są to kolejno:
- "karteczka z okiem pośrodku" to "Wyślij sondę szpiegowską" (ich ilość można zmieniać w zakładce "Ustawienia", więcej szczegółów w FAQ: Walka, statki i floty, handel i wywiad, dział WYWIAD)
- "karteaczka z rakietą" to "Wyślij Rakietę międzyplanetarną na tą planetę", uwaga: ikona ta pojawia się dopiero po wybudowaniu przynajmniej 1 poziomu Magazynu rakiet i jest dostępna tylko przy przeglądaniu galaktyki z tej planety, gdzie jest on wybudowany (więcej szczegółów w FAQ: Walka, statki i floty, handel i wywiad, dział WALKA
- "karteczka z kreskami" to "Napisz wiadomość do właściciela planety"
- "zielona kropeczka" to "Zaproponuj właścicielowi planety dodanie do listy kumpli, czyli Buddylisty" (więcej szczegółów w FAQ: Komunikacja, sojusze i punkty, dział KOMUNIKACJA).


Co oznacza gwiazdka * po prawej stronie planety? Co oznacza jak zamiast gwiazdki jest "45 min"?
Sa to wskazniki aktywnosci na planecie. Jesli kolo planety widnieje:

gwiazdka * oznacza to, ze wlasciciel planety oglada swoja planete lub przestal ja ogladac 1-14 minut temu (byc moze jest offline)

45 min to wlasciciel planety nie zagladal na nia od 45 minut i byc moze jest offline (wskaznik ten zawsze wynosi od 15 do 59 minut)

nic, to znaczy ze wlasciciel planety nie zagladal na nia od ponad godziny i byc moze jest offline.
Ale uwaga, szpiegowanie/atakowanie planety rowniez wplywa na te wskazniki. Zatem jesli planeta zostala przez kogos przeskanowana/zaatakowana to pojawi sie przy niej * (tyczy sie to kazdego przylotu floty, niewazne z jaka misja, na ta planete), a w miare uplywu czasu * zamieni sie na minuty.
Pamietaj rowniez ze wskazniki pokazuja aktywnosc dla danej planety a nie dla gracza. Upewnij sie, czy gracz nie przeglada akurat innej planety (przy jednej moze byc *, przy drugiej "30 min", a przy trzeciej nic).


Co oznacza, ze przy nicku gracza widnieje literka (g)?
Taki gracz zostal zbanowany. Jesli dodatkowo jest "niebieski" to oznacza ze dostala bana+urlop i nie da sie go atakowac. Jesli jest zaznaczony na bialo to ma bana, ale mozna go atakowac. Bany latwo dostac, gdy dany gracz uzyje wulgaryzmu w wiadomosci do innego gracza.


Zauważyłem, że dużo graczy zrezygnowało z gry i przy ich planetach pojawiły się ikonki nieaktywności (i lub I).Dużo miejsca marnuje się przez takich idlerow. Czy tacy gracze będą mieli skasowane konta? Jeśli tak to kiedy?
Ich konta zostaną skasowane po upływie 35 dni (5 tygodni) od zaprzestania grania.


Co oznacza literka A przy pozycji planety?
Oznacza ona, że zamiast planety znajdują się tam asteroidy. Powstały one dlatego, że ktoś usunął swoją kolonię. Asteroidy znikają po 24h. Wtedy miejsce w układzie jest gotowe do ponownego zasiedlenia.


Czym się różnią od siebie poszczególne Uniwersa?
Praktycznie nie ma żadnej różnicy. Na każdym Uni są takie same zasady. Kolejne Uni tworzą admini jeżeli poprzednie zostanie zapełnione (pojemność każdego Uni to około 10 tysięcy graczy).


Czy moża przemieszczać się pomiędzy Uniwersami?
Nie. Kazde Uniwersum tworzy zamkniety wszechswiat, ktorego nie mozna opuścić.



PLANETY



Co decyduje o tym położeniu planety matki?
Położenie planety matki zależy od tego kiedy dany gracz się zarejestrował. W dopiero co powstałym Uniwersum rozmieszczanie kolejnych planet matek rozpoczyna się od pierwszej galaktyki i pierwszego układu. Możliwe położenie planety w układzie to pozycje od 4 do 12. Kiedy dany układ zostanie zapełniony, nowi gracze będą lokowani po kolei w kolejnym układzie. W Uniwersum, które już istnieje jakiś czas, planeta matka zostanie umiejscowiona na pierwszej wolnej pozycji (tak więc gracze, którzy wcześniej się zarejestrowali mogą mieć swoje planety w 3 lub 4 galaktyce, a gracz który dopiero się zarejestruje nawet w 1 galaktyce).


Czy planety w układach czymś się różnią?
Tak planety różnią się wielkością (uwaga: każda planeta macierzysta ma 163 pola) oraz temperaturą, która wpływa na poziom dostarczanej energii i ilość wytwarzanego deuteru. Różnice te wynikają z położenia planet w układzie.

Oto schemat wielkości planet w zależności od pozycji.
Masz 60% szans, że planeta będzie miała taki rozmiar:
Planeta na pozycji 1 ma 48-80 pól. Średnio: 64 pola.
Planeta na pozycji 2 ma 53-83 pól. Średnio: 68 pol.
Planeta na pozycji 3 ma 54-82 pól. Średnio: 73 pola.
Planeta na pozycji 4 ma 108-238 pól. Średnio: 173 pola.
Planeta na pozycji 5 ma 95-239 pól. Średnio: 167 pol.
Planeta na pozycji 6 ma 82-228 pól. Średnio: 155 pol.
Planeta na pozycji 7 ma 116-173 pól. Średnio: 144 pola.
Planeta na pozycji 8 ma 123-177 pól. Średnio: 150 pol.
Planeta na pozycji 9 ma 129-188 pól. Średnio: 159 pol.
Planeta na pozycji 10 ma 79-122 pól. Średnio: 101 pol.
Planeta na pozycji 11 ma 81-116 pól. Średnio: 98 pol.
Planeta na pozycji 12 ma 85-129 pól. Średnio: 105 pol.
Planeta na pozycji 13 ma 60-160 pól. Średnio: 110 pol.
Planeta na pozycji 14 ma 42-126 pól. Średnio: 84 pola.
Planeta na pozycji 15 ma 54-149 pól. Średnio: 101 pol.
Masz 40% szans, że planeta będzie miała mniej lub więcej pól niż podano w powyższym schemacie.
Odchylenia od wartości oczekiwanej (średniej) są wyjatkowo duże dla planet z pozycji 4-6.

Co do surowców, wytwarzanie deuteru jest najwyższe na najzimniejszych planetach (poz. 13-15), a ilość energii wytwarzana przez satelity słoneczne jest najwyższa na planetach najcieplejszych (poz. 1-3) przy czym maksymalna ilość energii uzyskana z jednej satelity słonecznej to 50. Wydobycie metalu, kryształu oraz wytwarzanie energii przez elektrownie słoneczne jest jednakowe na każdej planecie.


Czy mozna zmienic nazwe planety?
Tak. W zakladce Podgląd w lewym gornym rogu okna jest napis Planeta "NazwaTwojejPlanety". Kliknij na niego, a wejdziesz na strone zmiany nazwy planet. Menu to sluzy tez do porzucania kolonii.


Czy można zwiększyć temperaturę planety? Czy można zwiększyć ilość pól na planecie?
Nie, parametry planety są niezmienne.


KSIĘŻYCE



Jak sprawdzić ile moja planeta ma księżyców?
Na początku gry żadna planeta nie ma na ksieżyca. Każda planeta może mieć maksymalnie jeden księżyc (czyli można mieć maksymalnie 9 księżyców) i wtedy w zakładce "Widok" po lewej stronie obrazka planety będzie obrazek księżyca. Księżyc nie jest traktowany jako kolonia, więc nie liczy się do liczby kolonii (można mieć 8 kolonii i 9 księżyców).


Po najechaniu w zakładce Galaktyka na literkę M symbolizującą księżyc pojawią się "S:4358 T: -15". Co to oznacza?
S to średnica tego księżyca, a T to dolna granica przedziału temperatur.


Jak zdobyć księżyc?
Ksieżyc może (ale nie musi) powstać po wielkiej bitwie, kiedy to szczątki statków dryfujące w przestrzeni przyciągną się i połączą (proces tej jest natychmiastowy i następuje zaraz po bitwie). Za każde 100k latających surowców, ze zniszczonej floty, szansa na powstanie księżyca wynosi 1%. Zatem jeśli po bitwie wokół planety dryfuje 521k surowców (jednostek) to szansa na powstanie księżyca wynosi 5% (maksymalnie może być 20%). Uwaga: szczątki z poprzednich bitew nie zwiększają szansy powstania księżyca, liczą się tylko te surowce, które powstały w danej bitwie. Po powstaniu księżyca szczątki nadal pozostają na orbicie i można (a nawet należy) je zebrać.


Czy muszę kolonizować księżyc?
Księżyc nie jest planetą więc go nie kolonizujesz. Zamiast tego na księżycu budujesz Stację księżycową, dzięki której zwiększa się liczba dostępnych pól do zabudowy. Na samym początku liczba pól wynosi 0/1 i pierwszym wybudowanym budynkiem musi być Stacja księżycowa. Każdy jej poziom zwiększa liczbę dostępnych pól na księżycu o 3 ale tak samo jak przy budowie innych budynków cywilnych zabiera również 1 wolne pole (po wybudowaniu 1-wszego poziomu Stacji księżycowej liczba dostępnych pól będzie wynosić 1/4, 2-go poziomu 2/7 itd.).


Czy mogę przejąć czyjś księżyc?
Księżyc należy do osoby będącej właścicielem planety, przy której się on znajduje. Żaden inny gracz w jakikolwiek sposób nie może przejąć tego księżyca (co najwyżej może go zniszczyć - o czym niżej).


Czy oplaca sie miec ksiezyc?
Tak, na ksiezycu mozna zbudowac pewne budynki, ktorych nie mozna zbudowac na planecie. Jest to Falanga czujnikow, za pomoca ktorej mozesz skanowac przestrzen kosmiczna w poszukiwaniu poruszajacych sie w niej flot. Mozesz wtedy tak skoordynowac ataki, zeby przylapac wroga flote w chwili zetkniecia sie z planeta. Drugim budynkiem jest Teleporter, ktory pozwala na przemieszczanie floty miedzy galaktykami bez strat czasowych.


W jaki sposób działa falanga czujników?
Przy użyciu falangi czujników można wykryć poruszające się floty. Planeta startowa/docelowa takiej floty musi jednak znajdować się w zasięgu falangi (patrz Wzory). Sam skan, który każdorazowo kosztuje 5k deuteru, przeprowadza się z poziomu zakładki Galaktyka (należy być na księżycu). Po kliknięciu na nazwę planety otworzy się okno pop-up, w którym będą wyszczególnione wszystkie loty odbywające się na i ze skanowanej planety. Obok każdego lotu będzie podany czas przylotu do celu (dla każdej floty podany jest czas lotu tam i z powrotem, no chyba, że flota już wraca), kolorem zielonym będą zaznaczone informacje o flotach startujących a kolorem błękitnym o powracających. Wielkość floty można poznać tylko w przypadku flot startujących po najechaniu na napis "Flota" (tej możliwości nie ma już dla flot powracających). Przy skanowaniu planety z polem zniszczeń nie zobaczysz floty, która leci na tę planetę z misją "Rozbuduj" (aby wykryć tę flotę trzeba by było skanować planetę, z któraj wystartowała). Tak samo wygląda sytuacja przy skanowaniu planety posiadającej księżyc, skan falangi nie wykaże flot lecących z/na księżyc a jedynie te statki, które lecą na samą planetę. Połączenie obu faktów daje możliwość ukrycia swojej floty poprzez wysłanie jej z księżyca na dowolne pole zniszczeń. Osoba, która jest skanowa przy użyciu falangi czujników nie dostaje żadnego raportu.


W jaki sposób działa teleporter?
Teleporter pozwala na przesłanie jednorazowo nieograniczonych ilości jednostek floty do drugiego swojego teleportera (tak więc trzeba mieć dwa księżyce i dwa teleportery). Użycie teleportera nic nie kosztuje, jednak operację wysyłania jednostek można wykonać najwcześniej dopiero godzinę po ostatniej teleportacji.


Czy księżyc można zniszczyć?
Falanga czujników, znajdująca się na księżycu, jest poważnym zagrożeniem dla graczy, którzy posiadają flotę. Dlatego też istnieje możliwość niszczenia księżyców a może tego dokonać jedynie Gwiazda Śmierci, gdyż tylko ona ma zdolność wytworzenia wystarczającej ilości energii, aby strzelić działem grawitonowym. Gwiazda Śmierci musi być wysłana z misją "Niszcz księżyc". Kiedy przybędzie na pole bitwy spróbuje wysłać impuls grawitonowy, aby zniszczyć księżyc. Nie gwarantuje to jednak sukcesu i jest możliwe, że Gwiazda Śmierci zostanie zniszczona. Istnieje 5 możliwości zakończenia walki:

Gwiazd Śmierci niszczy księżyc.
Jest możliwe, że księżyc zostanie całkowicie usunięty z widoku galaktyki. Wszystkie budynki znajdujące się na księżycu zostaną zniszczone i NIE utworzą pola zniszczeń (PZ). Jeśli flota jest w drodze na księżyc, a podczas lotu zostanie on zniszczony, to flota otrzyma jako nowy cel planetę. Szanse na zniszczenie księżyca zależą od wielkości księżyca. Gdy ma on 1000 kilometrów średnicy, szanse na zniszczenie wynoszą 70%. Każde kolejne 1000 km średnicy zmniejsza szanse o około 10%. Można zwiększyć szanse na zniszczenie księżyca wysyłając większą liczbę Gwiazd Śmieci, np. 4 Gwiazdy Śmierci podwoją szansę na zniszczenie księżyca a 9 GŚ potroją ją.

Gwiazd Śmierci jest niszczona.
W tym wypadku księżyc nie zostanie zniszczony a cała atakująca flota zostanie zniszczona. Nie powstanie Pole Zniszczeń. Szanse na ten wariant zależą też od wielkości księżyca. Przy księżycu o średnicy 1000 km szanse wynoszą około 15%. Na każde kolejna 1000 km średnicy szanse zwiększają się o około 6%. Szanse te zależą także od liczby wysłanych GŚ.

Księżyc i Gwiazda Śmierci sią niszczone.
Kombinacja 1 i 2 wariantu.

Nic się nie zdarza.
W tym przypadku Gwiazda Śmierci powraca na swoją macierzystą planetę, a księżyc nie zostaje zniszczony. Nie powstanie Pole Zniszczeń.

Na księżycu stacjonuje flota.
Najpierw rozegra się normalna walka między flotą atakującą i broniącą. Jeśli napastnik wygrał bitwe i nadal posiada chociaż jedną Gwiazdę Śmierci, to zostanie zastosowany punkt 1, 2 lub 3. Jeśli natomiast napastnik przegrywa lub po bitwie nie ma żadnej GŚ to nic się nie wydarza. Zniszczone statki kosmiczne tworzą normalne Pole Zniszczeń.
Wzory na 1 i 2 wariant umieszczone są w temacie Wzory.


KOLONIZACJA




W jaki sposób mogę skolonizować inną planetę?
Najpierw budujesz Statek kolonizacyjny (wymagania do jego budowy są w zakładce Technika). Następnie w zakładce Galaktyka szukasz jakiejś niezamieszkanej planety (przy numerze tej planety pola "Nazwa" i "Akcja" są puste) i wysyłasz na współrzędne tej planety Statek kolonizacyjny z misją "Kolonizuj" (uwaga: na statek kolonizacyjny nie wrzucaj żadnych surowców, gdyż przepadną przy kolonizacji). Jeżeli nikt przed tobą nie skolonizuje tej planety to wkrótce otrzymasz komunikat o pomyślnej kolonizacji planety a w zakładce Podgląd (i rozwijanym menu) będzie do wyboru nowa planeta. Na samym początku na planecie będzie znajdowało się 500 metalu i 500 kryształu. Tak więc jeżeli chcesz przyspieszyć budowę budynków na tej planecie niezbędne będzie wysłanie transportu surowców (ale dopiero po skolonizowaniu planety).


Czy można kolonizować planety zajęte przez innych graczy?
Nie. Kolonizować można tylko planety niezasiedlone. W galaktyce widnieją jako puste pola w układach. Tylko na te planety można wysyłać statek kolonizacyjny z misją „Kolonizuj”.


Co się dzieje jeśli podczas lotu kolonizatora na planetę zostanie ona skolonizowana przez innego gracza?
Statek dotrze do planety, wykryje, że jest zasiedlona i zawróci na twoją planetę.


Co stanie się ze statkiem kolonizacyjnym gdy założę kolonię? Czy odzyskam statek?
Nie, statek automatycznie znika. Mozna powiedzieć, że zostaje przetworzony na surowce (500 metalu i 500 kryształu).


Co się stanie ze statkami wysłanymi razem ze statkiem kolonizacyjnym po osiągnięciu planety przeznaczonej do skolonizowania?
Zaraz po skolonizowaniu planety (lub po jej nieudanej kolonizacji) zawrócą na tą, z której wyleciały. Oprócz transportowców, które mogą być czasami potrzebne do przewiezienia deuteru przy kolonizacji w dalszych galaktykach (jeżeli flota leci z prędkością 100% lub planeta do kolonizacji jest za daleko), nie ma większego sensu wysyłać ze statkiem kolonizacyjnym innych statków.


Ktore planety oplaca sie kolonizowac?
Na poczatku zdecydowanie te najwieksze. Posluza jak dobre kolonie wydobywcze i pomieszcza wiele budynkow. Pozniej mozna kolonizowac planete zimna i zrobic z niej kolonie wydobywajaca deuter lub tez osiedlic sie na cieplej zeby odkryc technologie grawitonowa.


Udalo mi sie skolonizowac planete, ktora ma 210 pol. Czy to dobrze?
Tak. Planety powyzej 200 pol sa duze i oplaca je sie miec. Planety 100-200 to "sredniaki", natomiast planety o liczbie pol mniejszej niz 100 sa male i ich kolonizowanie moze przyniesc korzysci tylko wtedy, gdy przydzieli sie tej planecie jakies konkretne zadanie.


Ile można mieć kolonii?
Można skolonizować maksymalnie 8 planet. Zatem łącznie można mieć 9 planet (planeta macierzysta + kolonie).


Czy słabo rozwinięte kolonie korzystają z prawa noobprotection w przeciwieństwie do mojej głównej planety?
Nie, wszystkie twoje planety albo są chronione przez noobprotection albo nie. To zależy od liczby punktów jaką posiadasz ty oraz ewentualny najeźdźca.


Jak rozmieszczać kolonie w galaktykach?
To już zależy od twojej strategii. Dla graczy którzy bardziej zajmują się wydobywaniem wygodnie jest trzymać kolonie w grupie, żeby ułatwić transport między planetami. Gracze często napadający innych powinni rozmieścić kolonie w różnych galaktykach, żeby zrobić sobie „przystanki” dla wędrujących flot. Niektórzy rozmieszczają kolonie w parach. Warto zajrzeć do Przewodnika Początkującego Gracza.


Co oznacza napis w galaktyce "Zniszczona Planeta” i czy można ją ponownie skolonizować?
Jest to planeta, która została zniszczona przez jej właściciela, a właściwie, nie zniszczona tylko porzucona. Przez 24h godziny będzie widniał tam taki napis a obok numeru planety pojawi się literka A oznaczająca pas asteroid. Po upłynięciu 24h można ją ponownie skolonizować


Czy po zniszczeniu planety i ponownym zasiedleniu jej (te same współrzędne) będzie ona miała tyle samo pól co ta poprzednia?
Nie. Liczba pól planety jest losowana podczas kolonizacji. Jeśli dostałeś marną planetę za pierwszym razem, zniszcz ją i zasiedl ponownie. Na początku gry lepszym (oczywiście to już zależy od Ciebie) rozwiązaniem jest zostawienie tej planety i porzucenie jej dopiero w póżniejszym etapie gry, gdy liczba kolonii zbliży się do maksimum.


Skolonizowałem planetę i okazało się, że ma mało pól. Czy porzucając tą planetę odzyskam surowce, za które kupiłem kolonizatora?
Niestety nie. Surowce wydane na kolonizator przepadają z chwilą jego budowy. Nie odzyskacz również samego statku, który został "zniszczony" po udanej kolonizacji. Dodatkowo stracisz punkty uzyskane, za wszystkie budynki (cywilne i obronne) wybudowane na tej planecie. (UWAGA: jeżeli na planetę, lub z planety, leci jakakolwiek flota nie będzie możliwe jej porzucenie, pojawi się komunikat "Floty z tej planety są jeszcze w drodze!")


Mam kilka kolonii większych niż planeta macierzysta? Czy jeżeli ją porzucę to coś stracę?
Porzucić można jedynie kolonie. Akcja ta nie jest dostępna dla planety macierzystej


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 7:18, 05 Maj 2007
Kingofpokr__
n00b

 
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3





[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 7:21, 05 Maj 2007
Gość

 





[link widoczny dla zalogowanych]
FAQ: Galaktyka, planety i księżyce, kolonizacja
Forum nOt4yOu Strona Główna -> OGame
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin